سقف کاذب چیست

سقف کاذب یکی از جدیدترین نوع سقف های به کار رفته در صنعت ساختمان سازی و معماری داخلی می باشد که بخاطر وزن سبک و نصب آسان و همچنین زیبایی ظاهری کاربرد گسترده ای پیدا کرده است. با توجه به کاربرد گسترده سقف کاذب در واحدهای مسکونی، تجاری و تفریحی و ابهامات زیادی که در ذهن اغلب افراد درباره مزایا و معایب آن وجود دارد، در ادامه نگاهی جامع به این مساله خواهیم داشت. سوالاتی از قبیل دلایل استفاده از سقف کاذب، مدل های سقف کاذب، تفاوت آن با رابیتس و نحوه اجرا و قیمت و هر آنچه که باید در این باره بدانید را در این مطلب پاسخ خواهیم داد.

 

دلایل استفاده از سقف کاذب

سقف کاذب که از جنس های مختلفی مانند چوب، فلز، پی وی سی و غیره ساخته میشود، با سقف اصلی تفاوت زیادی دارد. به طوریکه این سازه پایین تر از سقف اصلی نصب می گردد و از نظر وزن سبک تر از سقف های معمولی به شمار می رود. اما مساله مهمی که اغلب افراد در حین ساخت و ساز و یا بازسازی منزل ممکن است با آن مواجه هستند این است که دلایل استفاده از سقف کاذب چیست؟ به عبارت دیگر، این نوع سقف چه مزایا و ویژگی های مثبتی دارد؟ از جمله دلایل استفاده از این نوع سقف می توان به موارد زیر اشاره نمود:

سقف کاذب؛ عایق صدا، حرارت، رطوبت

از اصلی ترین دلایل برای انتخاب سقف های کاذب در صنعت ساختمان سازی و طراحی داخلی، کاهش هزینه های مصرف سوخت و انرژی می باشد. سقف های کاذب در انواع مختلفی تولید شده و بخاطر الیاف قرار گرفته شده در جداره های آن در برابر صدا، حرارت و رطوبت و حتی آتش سوزی نیز مقاوم می باشند. البته در صورتی می توان به این ویژگی ها و نقاط مثبت دست پیدا نمود که در انتخاب نوع سقف دقت کافی داشته باشید و سقف های عایق را با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی مورد نظر خریداری کنید.

زیبایی و نورپردازی سقف

طراحی دکوراسیون داخلی از جمله رشته های معماری می باشد که به نوعی به هم متصل و وابسته هستند. ساختمان سازی بدون توجه به زیبایی داخلی و خارجی آن کاری کاملا ناقص بوده و نتیجه مطلوبی را در بر ندارد. یکی از اصول طراحی دکوراسیون و طراحی داخلی، توجه به سقف و نورپردازی آن می باشد. با استفاده از سقف های کاذب طرح دار و حتی ساده و اجرای نورپردازی منحصر به فرد بر روی آنها می توان به دکوراسیون منزل و محیط های اداری جلوه بهتری بخشید.

سقف کاذب

پنهان سازی تاسیسات

سیم کشی و تاسیسات مختلفی که از سقف عبور می کنند، جلوه مناسبی را به محیط نمی دهند. با استفاده از سقف های کاذب می توان براحتی این تاسیسات را از دید پنهان کرد و نظم خوبی را در سقف ایجاد نمود. علاوه براین، با استفاده از سقف های کاذب کناف مشبک و سایر انواع آن براحتی می توان به این تاسیسات دسترسی داشت و در صورت نیاز تعمیرات مورد نظر را برای آنها انجام داد.

 

    اجرای سقف کاذب

   اجرای سقف کاذب، یکی از موارد بسیار مهم در معماریِ داخل ساختمان ها و خانه هاست. هزینه های اجرای سقف کاذب به نوع سقف کاذب و نحوه ی نصب آن بستگی دارد. مزایای اجرای سقف کاذب علاوه بر زیبایی بخشیدن به خانه ها در جلوگیری از هدر رفتن انرژی و به عنوانی عایقِ صدا به کار برده می شود. در اجرای سقف کاذب، سادگی ایجاد نورپردازی ها و تعبیه ی امکاناتِ صوتی و امنیتی بدونِ اینکه در دکوراسیون نازیبایی ایجاد شود و به صورتِ مخفی، یکی از دلایلِ محبوبیتِ این سقف هاست.

 

   انواع مختلف سقف های کاذب

  انواع مختلف سقف های کاذب، مثل سقف کاذب کناف، سقف هایِ سیمیِ رابیتس، سقف کاذب چوبی، سقف‌های آلومینیومی و... در دکوراسیون ها و بازسازیُ نوسازیِ خانه ها به کار می رود. طراحان به دلیل شناختِ متریالِ سقف های کاذب و میزانِ انعطافِ آن ها برای انتخابِ سقف کاذبِ مناسبِ بنای شما، کمک خواهند کرد. انتخاب سقف کاذب به صورت های گچی، چوبی، فلزی، شیشه ای، پی وی سی و... به هدفِ به کارگیری سقف کاذب، سقفِ بنای اصلی و  نظرِ طراح و مجریِ طرح ربط دارد و مواردِ سقف مانند تجهیزاتِ تأسیساتی را مخفی می کند.

با توجه به متریال و جنس به کار رفته برای تولید سقف کاذب و همچنین ویژگی های داخلی آنها می توان انواع مختلفی از این نوع سقف را برای محیط های مورد نظر انتخاب نمود. پرطرفدارترین انواع سقف کاذب عبارتند از:

سقف کاذب کناف

کناف یکی از بهترین و پرکاربردترین انواع سقف کاذب می باشد که نه تنها در سقف، بلکه برای دیوار نیز مورد استفاده قرار میگیرد. صفحات روکش دار گچی که به دو شکل یکپارچه و تایل و مشبک بندی شده بر روی زیرساز فلزی نصب میشوند، به سقف های کناف شهرت دارند. این نوع سقف از وزن بسیار کمی برخوردار می باشد و در نتیجه بار مرده ساختمان را افزایش نمی دهد. علاوه براین، هزینه حمل و نصب آن ارزان تر از سقف های معمولی می باشد.

سقف رابیتس یا اندود

رابیتس از قدیمی ترین و البته پرطرفدارترین نوع سقف کاذب می باشد که بر روی سقف اصلی قرار میگیرد. این نوع سقف در واقع ورق های اندود شده با گچ و یا سایر مصالح ساختمانی می باشند که بر روی زیر ساخت مشبک فولادی قرار میگیرند. از مهم ترین ویژگی های رابیتس قدرت چسبندگی بالای آنها برای انواع مصالح می باشد. در نتیجه می توان طرح های متنوع با انواع مصالح را بر روی آن اجرا نمود و نگرانی بابت ترک خوردگی در آن وجود نخواهد داشت. البته لازم به ذکر است که رابیتس از سقف های کناف گران تر می باشد.

سقف کاذب

سقف کاذب آکوستیک

از پرکاربردترین سقف های کاذب در محیط هایی مانند سینما و سالن های کنفرانس، سالن مطالعه که سکوت در آنها اهمیت زیادی دارد، سقف آکوستیک می باشد. این نوع سقف که در محیط های مسکونی مورد استفاده قرار نمیگیرد، نه تنها در برابر صدا عایق می باشد، بلکه جاذب نیز هست و همین مساله باعث میشود تا سکوت ایده آلی را در محیط فراهم سازد. زیرساخت این نوع سقف پروفیل های آلومینومی یا گالوانیزه سپری هستند که تایل هایی از جنس پارچه، چوب، گچ و مقوا بر روی آن نصب می گردد. این نوع سقف از نوع سقف های شبکه ای می باشد و به همین خاطر دسترسی به تاسیسات پشت آنها و همچنین تعمیر تایل های آسیب دیده آسان است.

سقف کاذب چوبی

همان طور که از نام این گروه از سقف های کاذب مشخص است، متریال به کار رفته در تولید آنها چوب می باشد. با توجه به سبک کلی طراحی دکوراسیون داخلی می توان در صورت لزوم از این نوع سقف استفاده نمود و محیط را زیباتر کرد.

سقف کاذب گریلیوم

سقف گریلیوم یا سقف باز از جمله سقف های کاذب می باشد که بیشتر در محیط های اداری کاربرد دارد. برای اجرای این نوع سقف، زیرساخت فولادی ابتدا نصب شده و سقفی متشکل از مربع های تو خالی بر روی آن قرار میگیرد. یکی از راه های زیباسازی این نوع سقف، نصب لامپ های مختلف و اجرای نورپردازی منحصر به فرد در آن می باشد. لازم به ذکر است که با توجه به قیمت بالای این نوع سقف و همچنین قابل رویت بودن تاسیسات پشت سقف در آن، در اغلب مواقع تمام سقف را با آن نمی پوشانند و به صورت ترکیبی با سایر انواع سقف کاذب مورد استفاده قرار میگیرد.

سقف آلومینیومی

سقف های آلومینیومی در واقع تایل و نوارهایی از جنس آلومینیوم هستند که بر روی زیر ساخت فولادی نصب میشوند. در نوع مشبک این نوع سقف تایل های جدا از هم در کنار هم نصب میشوند و برای زیر ساخت آنها از پروفیل های سپری استفاده می گردد. عایق بودن سقف آلومینیومی در برابر حرارت، رطوبت و آتش سوزی و همچنین رنگ پذیری و تنوع رنگ بالا از جمله دلایل برای انتخاب این نوع از سقف کاذب به شمار می رود. این نوع سقف در محیط های مسکونی کاربرد زیادی نداشته و از نظر قیمت نیز در سطح نسبتا بالایی قرار دارد.

سقف کاذب پی وی سی

نوارها و تایل هایی از جنس پی وی سی بر روی زیرساخت فولادی یا پروفیل های سپری نصب می گردند که به آنها سقف کاذب پی وی سی گفته میشود. این نوع سقف اجرا و نصب آسانی داشته و براحتی قابل شستشو می باشد. از مهم ترین ویژگی های این نوع سقف، خاصیت ضد آب بودن آنها می باشد و به همین خاطر بیشتر در محیط های مرطوب مانند حمام و استخر کاربرد دارد.

نوع دیگری از سقف های کاذب، نوع ترکیبی آن می باشد که در واقع از کنار هم قرار گرفتن چند مدل از موارد ذکر شده تشکیل میشود.

   مواردِ اجرای سقف کاذب

  در اجرای سقف کاذب، مواردِ زیر وجود دارد:

  1) نمِ سقفِ اصلی قبل از نصب سقف کاذب خشک گردد.

 2) سرعتِ نصبِ سقف کاذب بالاست و به راحتی انجام می گیرد.

 3) تغییراتِ دمایِ محیط در ماه های مختلف مدنظر قرار گیرد.

4) به آکوستیک بودنِ سقفِ کاذب توجه شود.

5) نورپردازی هایِ موردِ نظرِ کارفرما را بتوان در نوعِ سقفِ کاذب پیاده نمود.

6) سقفِ مهار آن را بتوان به سادگی بر سقفِ اصلی ساختمان آویزان کرد.

7) به خوردگی ها و آسیب هایِ سقفِ اصلی در طول نصب و اجرای سقف کاذب توجه نمود.

8) با حفظِ کیفیت، به مناسب بودنِ هزینه ی اجرای این نوع سقف ها در بازسازیِ خانه ها توجه نمود.

اجرا و ارائه انواع سقف کاذب

تیم و گروه معماری فراسان یکی از با سابقه ترین گروه های اجرای پروژه های سقف کاذب و کناف در ایران بوده و می تواند گزینه مناسبی برای مشاوره و اجرای پروژه های این حوزه به شمار رود. برای اطلاع از قیمت سقف کاذب، زمان بندی اجرای پروژه و نحوه اجرا و سفارش آنها می توانید از راه های ارتباطی ذکر شده در پایین صفحه استفاده نمایید.