طراحی سایت
loading
بازسازی ساختمان

گام های مهم و نوین برای بازسازی ساختمان

 

بیشتر اوقات بعد از مدتی که در ساختمان خود زندگی می کنید، دیگر ساختمان برایتان جذاب نیست و می خواهید همگام با پیشرفت های روز دنیا ساختمان شما نیز مدرن باشد. یا اینکه گاهی اوقات ساختمان شما فرسوده شده است و می خواهید مدل آن را تغییر دهید و آن را نوسازی کنید. امروزه این کار دیگر سخت نیست و می توانید با استفاده از تکنیک های صحیح بازسازی نمای ساختمان یک ساختمان خوب و البته ایده آل داشته باشید. بازسازی ساختمان هزینه زیادی ندارد و تمامی خطرات احتمالی را با گامی محکم از بین می برد.

بازسازی ساختمان چیست؟

واژه بازسازی ساختمان یکی از واژه های آشنا برای همه افراد در دنیا می باشد. بازسازی ساختمان به این معنی است که تمامی فرسودگی های خانه های قدیمی از بین برده شود و ظاهر و نمای جدید و مدرن با صرف هزینه ای مناسب به آن داده شود. خوشبختانه باید گفت که هزینه بازسازی ساختمان به نسبت خرید خانه بسیار کم است. بازسازی ساختمان باعث می شود فرد بتوانند چند سالی بدون نگرانی از هزینه خرید خانه جدید در همان خانه قبلی خود زندگی کند. منظور از بازسازی فقط نمای ساختمان نیست، بلکه تمامی فضاهای داخلی ساختمان نیز بازسازی می شوند. البته باید گفت که متاسفانه امروزه عمر مفید ساختمان ها کم است و به همین منظور بازسازی ساختمان امری ضروری و مهم می باشد

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

 

انجام مشاوره قبل از بازسازی ساختمان

 

بهتر است هر کاری را به کاردان بسپارید تا که خیالتان بابت انجام آن آسوده باشد. امروزه گروه ها و شرکت های بازسازی ساختمان ایده های جالب و خوبی برای بازسازی بنا در اختیار مشتریان قرار می دهند. شما می توانید خواسته های خود را با آنها در میان بگذارید و از مشاوره خوب آنها استفاده کنید.

اگر چه بیشتر افراد دوست دارند مراحل مختلف بازسازی ساختمان را خودشان انجام دهند، اما بهتر است بدانید که قبل از هر کاری باید با متخصصین این زمینه صحبت کنید تا که بتوانید از نتیجه بازسازی خود راضی و خوشنود باشید. شرکت های بازسازی ساختمان اطلاعات بسیار خوب و مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار می دهند و این مشورت هزینه بازسازی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

طراحی بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان های قدیمی از پدیده های قرن بیست و یکم است. روش های ساخت و ساز قدیمی دارای نقایص بسیاری از جمله عدم وجود فناوری دیجیتالی سازی و مدیریت انفورماتیک، مشارکت ضعیف و عدم توانایی در ارزیابی اثر بخشی بازسازی است. نحوه ساماندهی طرح بر اصلاح ساختار ساختمان های قدیمی متمرکز است. اخیرا از روش های جدید و مدرن مانند BIM (مدل سازی اطلاعات ساختمان) در طراحی  ساختمان ها و اجرای نماهای زیبا استفاده می شود. کاربرد روش های این چنینی در اصلاح ساختمان های قدیمی می تواند نواقص روش های طراحی سنتی را برطرف کرده و طراحی را بصری تر نماید.

 

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

اهمیت بازسازی ساختمان ها

از مهم ترین موضوعات مطرح شده در دوران حاضر، صرفه جویی در منابع انرژی است. مصرف انرژی و منابع از آغاز قرن 21 به طور فزاینده تبدیل به امری جدی و حیاتی شده و به موضوعات انرژی و محیط زیست در حوزه های گوناگون و تخصصی توجه می شود. بر اساس آمار منتشر شده، میزان مصرف انرژی در صنعت ساختمان 50٪ است که این امر تأثیر زیادی بر مصرف منابع و آلودگی محیط زیست می گذارد. بازسازی ساختمانهای قدیمی می تواند موجب صرفه جویی در منابع شود و این در مطابقت با مفهوم توسعه ی پایدار است. روش ساختمان سازی سنتی دارای نقایص بسیاری است؛ به همین دلیل است که روش های بازسازی نوین ساختمان عمیقاً مورد مطالعه قرار گرفته است.

 

دلایلی برای بازسازی ساختمان

قطعا دلایل گوناگونی برای ساخت مجدد یا ترمیم ساختمان یا سازه وجود دارد. گاهی ممکن است تخریب در یک ساختمان به دلیل قدمت بسیار و آسیب هایی باشد که بازدید کنندگان و کاربران بنا در اثر رفتار نادرست با ساختمان به آن رسانده اند. گاهی ممکن است در اثر رخدادها و حملات جنگی همه یا بخشی از یک ساختمان مهم تخریب شود و نیاز به مرمت و بازسازی داشته باشد.گاهی در اثر خطاهای نقشه ها و برنامه ریزی یا استفاده از مصالح نادرست ممکن است با تخریب ساختمان مواجه شویم و بازسازی لازم باشد.

گاهی نیز در اثر وقوع حوادث یا بلایای طبیعی، ساختمان ها ممکن است خراب شود و نیاز به ساخت مجدد داشته باشند. مثال هایی زیادی از این موارد در جهان وجود دارد. برای مثال یانگ دینگمن دروازه ی سابق شهر پکن، خانه ی سیاهان ریگا، کلیسای جامع مسیح منجی در مسکو، شهر قدیمی و قلعه سلطنتی و بازسازی مرکز تاریخی ورشو. در برخی از موارد نیز بازسازی در مکان هایی تخریب شده انجام می شود که اهمیت تاریخی و فرهنگی اش تا مدت ها حتی پس از تخریب مهجور و ناشناخته مانده بوده است.

 

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

 

از نمونه های آن می توان از بازسازی بی شماری در پارک ملی استقلال در فیلادلفیا و پارک تاریخی فورت ویلیام در انتاریوی کانادا یاد کرد. اما آنچه بیشتر، موضوع مورد بحث ماست، بازسازی ساختمانهای مسکونی و املاک اختصاصی است. هر شخصی می تواند با صرف میزان کمتری هزینه، ساختمان مسکونی یا تجاری خود را بازسازی و ترمیم نماید و طراحی های جدیدی را در آن اجرا نماید. در بازسازی گاهی شاهد آن هستیم که ساختمان جدید با طراحی و دیزاین تازه، بسیار زیباتر از آن چه در گذشته بود، می نماید. در بسیاری از بازسازیها سبب می شود که نقایص و نقاط ضعف آن نیز برطرف گردد و در نتیجه به عمر ساختمان افزوده خواهد شد. همچنین بهترین بازسازی و هماهنگ سازی ساختمان با زندگی مدرن می تواند نقش تاثیرگذاری در کاهش مصرف انرژی و یاری محیط زیست ما داشته باشد.

 

نمونه روش های مورد استفاده در بازسازی ساختمان

در این راستا برخی روش بازسازی سه بعدی را برای مدل ساختمان های قدیمی پیشنهاد داده اند و بازسازی ساختاری ساختمانهای قدیمی را با استفاده از فناوری تطبیق ویژگی ها، ثبت تصویر و استنباط دید تصویری طراحی کرده اند. برخی دیگر یک طرح بازسازی بر اساس تجربه ی بازسازی ساختمانهای قدیمی با کاربری مشابه را پیشنهاد می دهند. برای مثال برای ساختمان کارخانه ای قدیمی، پیشنهاد می کنند که طراحی باید بر اساس تجربه ی بازسازی کارخانه قدیمی و شهرها، ساختار سیستم شاخص سود جامع برای بازسازی ساختمانهای کارخانه ای قدیمی از لحاظ توسعه پایدار باشد که مبنای نظری برای بازسازی شهرهای قدیمی و همچنین مرجعی برای حالت بازسازی فراهم می کند.

در مطالعاتی دیگر، استفاده از فناوری مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) برای طراحی بازسازی ساختاری ساختمان های قدیمی پیشنهاد شده و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است و از روش تحلیل شبیه سازی عملکرد استفاده شده است. کاربرد BIM در طراحی بازسازی ساختمانهای قدیمی حاکی از آن است که این روش می تواند نقایص روش های طراحی سنتی را برطرف سازد که این از اهمیت عملی در طراحی بازسازی مکانهای قدیمی برخوردار است. دیوار پوش pvc در بازسازی ساختمان کاربرد زیادی دارد که جلوه زیادی به دیوار های ساختمان بازسازی شده دارد. این نوع دیوار پوش که به علت مزایای مختلف ازجمله سبک بودن و ارزان قیمت بودن آن عمدتا در بازسازی از آن استفاده می شود. امروزه همچنین از روش های طراحی سه بعدی برای بازسازی ساختمان استفاده می شود.

 

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

 

مراحل بازسازی ساختمان های مسکونی

ابتدا باید بررسی ها به صورت کامل صورت بگیرد و اطلاعات کلی و جزئی به دقت ثبت شوند. برآورد هزینه ها نیز می تواند در همین مرحله صورت گیرد. ضعف یا قوت اسکلت ساختمان یکی از مهم ترین موارد بررسی است. پس از این بررسی هاست که کارشناس تایید می کند مقدمات بازسازی  فراهم است یا خیر. پس از انجام همه ی بررسی ها طرح ها پیشنهاد می شوند و در صورت به تصویب رسیدن، تخریب تحت نظر کارشناسان و متخصصان صورت می گیرد و پس از آن مراحل ساخت آغاز می شود. در فرآیند تخریب و ساخت ممکن است دیوارهایی حذف شوند یا پارتیشن هایی جدید به ساختمان اضافه شوند. همچنین تغییر رنگ دیوارها، ایجاد سقف های کاذب یا تغییراتی در طراحی سقف ها می تواند صورت گیرد.

در صورت لزوم، عملیاتی چون گچ کاری، نورپردازی، کف سازی، اجرای قرنیز و مانند آن می تواند در مراحل پایانی بازسازی انجام شود. بنابراین در زمینه ی بازسازی نیاز به مهارت های گوناگون شامل نقاشی، گچ کاری و حتی آهنگری نیز وجود دارد و به همین دلیل لزوم کار تیمی را ایجاب می کند. چنانچه اعضای تیم در حرفه ی خود مهارت کافی داشته باشند و بتوانند همکاری و مشارکت مفیدی در انجام مرحله به مرحله ی امور داشته باشند، خواهند توانست کار بازسازی ساختمان را به خوبی انجام دهند.

بازسازی ساختمان - گروه معماری فرسان 360

 

 

انجام خدمات بازسازی ساختمان تحت نظر تیم کارشناسان خبره

 

با مطالبی که بیان شد، قطعا به اهمیت کارشناسی و تخصص در امر بازسازی  پی برده اید. گروه معماری فراسان با سال ها تجربه ی مفید آماده ی ارائه ی کمک ها و خدماتی ارزنده در امر بازسازی ساختمان است. اجرای انواع سقف کاذب، کناف سقف، دامپا، آسمان مجازی، دیوارپوش و ... در تخصص این تیم با سابقه و متخصص است.